سایت های کانون های مساجد
خبرگزاری شبستان جشنواره بزرگ جوانان مساجد فرهنگ روستا کتابخانه مساجد مسجد نما دستیار فعالان مسجدی
همزمان با شب میلاد با سعادت کریم اهل بیت علیه السلام ضیافت افطاری در جوار بارگاه آقا نورالدین اراکی برگزار شد.


آیت‌الله آقانورالدین عراقی از سادات کرهرود است که نسب خود را به امام چهارم شیعیان می‌رسانند و از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه و از علمای پرنفوذ منطقه عراق عجم و از شاگردان و پیروان آخوند خراسانی بود.

  وی از حامیان اصلی مشروطه طلبان عراقی به حساب می‌آمد و در چند مقطع با صدور حکم جهاد به حمایت از ایشان در اراک پرداخت، پس از صدور فرمان مشروطه نیز ریاست انجمن ایالتی اراک را بر عهده گرفت.

 آقا نورالدین یکی از بانفوذترین و برجسته‌ترین شخصیت‌های روحانی اراک و ولایت عراق بود و مرج تقلید غالب مردم اراک و ولایت عراق بوده و امروزه آرامگاه وی در اراک زیارتگاه مردم محسوب می‌شود.

 بقعه مبارکه این عالم برجسته  مربوط به ۱۳۴۱ خورشیدی است و در اراک، ۱۰۰ متری شمال غرب بنای مصلای شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و امروز مکانی برای زیارت، عبادت و تجمع مردم مومن و ولایتمدار اراک است.

 این بقعه مبارکه و مقبره آیت الله سلطان در قبرستان قدیمی شهر اراک واقع شده که به دلیل مرکزیت و اینکه در جوار پارک شهر اراک قرار گرفته بود فضای قبرستان قدیمی نیز مخروبه و محل نامناسبی بود به پارک تبدیل شده و مقبره این دو عالم گران‌قدر که بخشی از شناسنامه تاریخی و فرهنگی شهر اراک است به مکانی زیبا و معنوی برای همشریان تبدیل شد.

 

 

مناجات خوانی و برپایی مراسم در شب های ماه رمضان

 رئیس هیئت امنای مسجد ساعت اراک، در حاشیه این مراسم نورانی گفت: برنامه های فرهنگی و مناجات خوانی مسجد ساعت از ابتدای ماه مبارک رمضان هر شب در جوار بارگاه ملکوتی آیت الله آقا نورالدین برگزار می شود که این مراسم با حضور گسترده افراد به ویژه قشر جوان و نوجوان روبرو بوده است.

 مرتضی پیرایش با اشاره به اینکه امسال دومین سالی است که برنامه های فرهنگی هیئت صاحب العصر، مسجد ساعت در ماه رمضان در این مکان برگزار می شود، افزود: برنامه ها از ساعت 11 شب با قرائت قرآن، مناجات خوانی، قرائت ادعیه وارد در شب های ماه مبارک رمضان و سخنرانی برگزار می شود.

 وی با اشاره به اینکه در شب میلاد با سعادت امام حسن علیه السلام جشن میلاد همراه با ضیافت افطاری برپا شد، ادامه داد: بیش از 300 نفر در این شب در مراسم جشن و افطاری شرکت کردند.

 این مقام مسئول ادامه داد: مراسم جشن میلاد کریم اهل بیت علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام سید احمد بطحایی و مداحی مسعود پیرایش از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام برگزار شد.

 

 

برپایی مراسم شب های قدر در مسجد ساعت

 رئیس هیئت امنای مسجد ساعت اراک همچنین از برپایی ویژه برنامه های شب های قدر در این مسجد به همت هیئت فرهنگی صاحب العصر عجل الله خبر داد و گفت: این مراسم از شب 19 ماه مبارک رمضان همزمان با شب ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام اغاز و تا شب 23 ماه رمضان ادامه دارد.

 وی به دلیل استقبال گسترده عاشقان و دوستدارن اهل بیت علیه السلام از این مراسم معنوی و برپایی ضیافت افطاری افزود: این پنج شب برنامه ها در مکان مسجد برگزار می شود و در مقبر آیت الله آقا نورالدین برنامه خاصی نداریم.

 پیرایش با بیان اینکه در این شب ها برنامه ها با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، برپایی ضیافت افطاری آغاز می شود، افزود: قرائت قرآن، برپایی مراسم عزاداری و سینه زنی، مداحی و سخنرانی و قرائت ادعیه وارده در شب های قدر، اقامه نماز و قرآن به سر از دیگر برنامه های این شب ها است.

 

 

 

اعتکاف رمضانیه

 پیرایش همچنین از برگزاری مراسم اعتکاف رمضانیه با عنوان «فصل خلوت» خبر داد و گفت: این مسارم در روزهای 21،22 و 23 ماه مبارک رمضان ویژه برادران بالای 20 سال برگزار می شود.

 وی ادامه داد: علاقمندان به شرکت در این مراسم می توانند از شنبه 20 خرداد ماه تا 24 خرداد ماه برای ثبت نام به مقبره آقا نورالدین مراجعه و مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند.

۹۶/۰۳/۲۱
روابط عمومی

رهبر انقلاب: بدون شک آمریکا به مقاصد خود در منطقه نخواهد رسید// سطح توقع نظام اسلامی درخصوص عدالت بسیار فراتر از وضع کنونی است// اقتضای کشور، کار بی‌وقفه و پر توان است، بنابراین مسئولان بر تلاش‌هایشان بیفزایند.//در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان