سایت های کانون های مساجد
سامانه بچه های مسجد خبرگزاری شبستان جشنواره بزرگ جوانان مساجد کتابخانه مساجد مسجد نما دستیار فعالان مسجدی
کتاب های زیادی وجود دارد که مطالعه نمی شوند گویا کتابها در بین قفسه ها در حال خفه شدن هستند و برداشتن و ورق زدن و مطالعۀ آنها فرصتی برای نفس کشیدنشان است.

 در این دنیای بی رحم مجازی هنوز هستند انسان هایی که با دغدغه مندی از فاصله انسان با کتاب در فکر آشتی این دو هستند و با اجرای طرح های جالب سعی در وارد کردن یار مهربان به خانه های مردم دارند.

 طرح تنفس اوراق کانون فرهنگی هنری مسجد امام حسین (ع) دلیجان که کشوری شد،از این دست طرح هاست که بااستقبال خوبی در بین مخاطبانش مواجه شده در این طرح که به همت اعضای کانون فرهنگی هنری امام حسین(ع) مسجد امام حسین(ع) دلیجان اجرا می شود، کتابچه هایی با موضوعات مختلف دینی، فرهنگی، مذهبی، بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی، احکام و داستان های کوچک بین نمازگزاران مساجد توزیع و بعد از نیم ساعت مطالعه جمع آوری می شود.

 

 

این طرح از مهر ماه سال ۹۵ شروع شده و تا کنون ادامه دارد؛ هفته ای سه روز اعضای این کانون با در دست داشتن کتابچه های کوچک و کم حجمی که بتوان در نیم ساعت مطالعه شوند به مساجد دلیجان می روند و انها را بین نمازگزاران توزیع می کنند.

 در نیمه دوم سال 95 طرحی با عنوان تنفس اوراق در مسجد امام حسین (ع) دلیجان برگزار شد که ابتدا مورد استقبال بعضی از مساجد شهرستان و استان واقع شد و پس از مدتی مورد توجه مدیر طرح هجرت قم قرار گرفت و مقاله آن در نشریه سراسری شماره 225 مبلغان به چاپ رسید؛ بعد از آن طرح جهت بررسی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شد؛ در خبر 26 آبان ماه دبیر ستاد عالی‌ کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اعلام کرد که طرح با اندک تغییراتی مورد استقبال آنها واقع شد و جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی به مساجد کشور ابلاغ شد.

 

 

 

متن پیام حجت ‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی دبیر ستاد عالی ‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور که در شبکه خبر نیز پخش شد بدین شرح است: طرح «شنبه‌ها با کتاب» از 26 آبان پس از اقامه نماز مغرب و عشاء به صورت آزمایشی در ٢٠٠ مسجد کشور اجرا می شود؛  در این طرح هر هفته بعد از اقامه نماز عشاء در روز شنبه یک کتاب معرفی می‌شود که انتخاب کتاب‌ها و نحوه اجرای این طرح بر عهده ائمه جماعات است زیرا آنان بهتر از هر کسی با اقتضائات هر مسجد و محله‌ای آشنا هستند.

 حجت الاسلام رحیمی امام جماعت مسجد امام حسین(ع) شهرستان دلیجان در این زمینه گفت: از نیمه سال ۹۵ طرحی با نام تنفس اوراق جهت ترویج کتابخوانی در مسجد امام حسین(ع) دلیجان در شنبه شب ها شروع شد که بنده نیز برای تشویق نمازگزاران این رباعی را سرودم:

 

ای آنکه به علم و دین دلت مشتاق است

با دانش باقری آن قبراق است

در مسجد حضرت امام سوم

هر شنبه شبش تنفس اوراق است

 

خوشبختانه اکنون طرح کتابخوانی در شنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشاء به صورت یک برنامه کشوری درآمده است.

 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار مسئول و کارشناسان دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی امروز(۳۰آبان) از این کتابخانه این کانون بازدید و ازکتابدار آن تجلیل به عمل می آورند.

 

هدف طرح

 

1- توسعۀ فرهنگ کتابخوانی بین نمازگزاران مساجد.

2- ارائۀ الگوی مناسب کتابخوانی برای سایر مراکز فرهنگی.

3- جایگزین کردن کتاب به جای استفادۀ بی مورد از فضای مجازی.

4- توجه به کارکردهای مورد غفلت مساجد.

5- جذب علاقمندان به مطالعه در مسجد.

6- ارائۀ چهره ای متفاوت از مساجد به جامعه.

7- هماهنگی مساجد با تحول اسلامی در راه تحقق تمدن اسلامی.

 

روش اجرای طرح

 

1- اعلان طرح در مسجد و عضو گرفتن از میان داوطلبان.

2- ارسال پیامک به اعضا جهت یادآوری (حداقل در چند ماه اول )؛

3- دعوت از شخصیتهای فرهنگی - مذهبی برای شرکت در طرح و آشنایی با آن و تبلیغ طرح.

4- نقل حدیث، آیه یا نکته ای مناسب شبها بین نماز مغرب و عشا توسط امام جماعت و اجرای طرح در قالب یکی از موضوعات زیر:

الف) بیان ارزش بنیانگذاری سنتهای حسنه: از آنجا که طرح ابتکاری بوده و قبلاً به این شیوه در مساجد برگزار نمی شده، جا اندختن آن بینانگذاری سنت حسنه است.

ب) بیان فضیلت حضور و ماندن در مساجد: افرادی ممکن است ادعا کنند که اهل مطالعه هستند؛ اما در منزل یا جاهای دیگر آن را انجام می دهند که این گونه احادیث باعث تشویق آنان به مطالعه در مسجد می شود.

ج) بیان جایگاه دانش اندوزی از جهت شرع، عقل و عرف.

5- توزیع کتاب میان نمازگزاران.

6- شروع مطالعه به مدت 15 دقیقه.

7- بیان خلاصۀ مطالب خوانده شده توسط یکی از اعضا.

 

 

 

۹۷/۰۸/۳۰
روابط عمومی

رهبر انقلاب:من عرض میکنم ما از تحریم نباید بنالیم؛ از تحریم‌کننده‌ها هم -که آمریکا و اروپا هستند- توقّع زیادی‌ای نباید داشته باشیم...امروز همه قبول دارند که دشمن در حال جنگ اقتصادی با ما است؛ این را همه میدانند. البتّه این را که دشمن در حال جنگ با ما است، همیشه ما تکرار میکردیم، میگفتیم، [امّا] بعضی باور نمیکردند؛...من عرض میکنم سیاست و قدرت در غرب، در دولتهای غربی اعمّ از آمریکا و اروپا، هم ظالم است...عرض من این است که آنچه در گام دوّم انقلاب باید اتّفاق بیفتد، اوّلاً شناختن و جدّی گرفتن داشته‌های خود [است]